Prof. Dr. Asker Kartarı imzalı “Balat’tan Kalan” belgeseli izleyiciyle buluşuyor

T24 Kültür Sanat

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Asker Kartarı, “Balat’ta Gündelik Ömür: 1940-2017” başlıklı araştırma projesi çerçevesinde “Balat’tan Kalan” isimli bir belgesel hazırladı.

Kartarı bu belgeselde, yakın tarihe damgasını vuran toplumsal, kültürel, ekonomik ve politik gelişmelerin Balat’taki gündelik hayatın nasıl değiştiğini, zamanın tanıklarının sözleri ve dokümanlara dayalı olarak izleyiciye ulaştırıyor. Yetmiş yıldan uzun bir devir içinde semtin insanı, yeri ve gündelik hayat pratikleriyle nasıl değiştiğini o devirlerin şahitleri aracılığı ile anlatıyor. Belgeselin direktörlüğünü Asker Kartarı, direktör yardımcılığını Özgür Ağkül, Kurgusunu Sibel Tekin yaptı. Araştırma asistanı ve kameramanlar Oylum Bülbül Beşler, Ece Güneş ve Mesut Uçak, müziğini Soner Şeker yaptı. Danışman takımında ise Robert Elmas ve Ersin Kalkan yer aldı.


Prof. Dr. Asker Kartarı

İstanbul hafızasının kayıp bileşeni mahalle hayatının geçmişiyle bugünü ortasında bir köprü kuran “Balat’tan Kalan” belgeseli günümüzde turistik ziyaretlerin ve soylulaştırma projelerinin ortasında sıkışıp kalan Balat’ın özgün kıssasını anlatıyor.

“Balat’tan Kalan”ın birinci gösterimi 15 Aralık 2022 Perşembe saat 14.45’te Kadir Has Üniversitesi Merkez Yerleşkesi, D Blok Büyük Salon’da yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir