NASA, Mars yüzeyinde potansiyel bir su kaynağı buldu

Günümüzde NASA, Mars’ın yüzeyini keşfetmek ve birinci beşerli vazifeler için araştırmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda NASA’nın Curiosity keşif aracı tarafından çekilen fotoğrafları inceleyen bilim insanları, Kızıl Gezegen’de mümkün bir su kaynağı bulmuş olabilir.

Donanım Haber’de yer alan ayrıntılara nazaran yeni çalışmada, Mars yüzeyinde yer alan hale gibisi toprak kesimlerin Opal yatakları olabileceği belirtiliyor. 

NASA, Mars’taki buluşu ‘su’ kaynağına yormak istiyor

Raporlara nazaran bilim insanları, Mars’ta keşfedilen bu halelerin opal yatakları olabileceğine inanıyor. Çünkü su, opal yataklarının gelişiminde birincil bir bileşen olduğundan, Mars’ın iddia edilenden çok daha yakın vakitte su barındırdığına delil olabilir.

NASA, Mars yüzeyinde bulunan birikintilerden alınan örnekler ile kapsamlı bir inceleme yapmayı planlıyor. 

Ayrıca opal yatakları olduğu düşünülen bu tortular, birinci olarak 2008 yılında NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı tarafından keşfedildi. Lakin bu büyük ve soluk toprak birikintilerin silika olduğuna inanılıyordu. Artık ise, astronotlar için bir su kaynağına işaret ediyor. Böylelikle yeni keşfin, Mars’ın kolonizasyonu için de büyük bir ehemmiyet taşıdığını söyleyebiliriz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir