Naci Görür bir kez daha uyardı: Marmara’da depremin şiddeti 9’u bulur…

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir’in sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Görür, yaklaşan seçimlere işaret etti ve seçmene can güvenliğini sağlayacak siyasetçilere oy vermesi davetinde bulunurken, 6 Şubat sarsıntılarında artçıların bir yıldan fazla süreceğini söyledi. Görür, “İki büyük zelzele nedeniyle Türkiye’nin büyük bir kısmının Anadolu’nun güney, güneybatıya hakikat 7 metreye yakın savrulması, Anadolu levhasının içerisinde Doğu Anadolu Fay’ına yakın olan yerlerdeki levha içi faylarda da gerilim değişikliklerine neden olacağı için oradaki irili ufaklı fayların da istikrarını bozdu. Münasebetiyle bunlar da kendilerine ulaşan gerilim ve değişime nazaran irili ufaklı zelzeleler oluşturacaklardır” dedi.

Deprem riski olan bölgeler

Kahramanmaraş ve Elazığ sarsıntılarını öngören ve sarsıntılar öncesinde de ikazlarda bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sarsıntı alarmı verilen bölgeleri de açıkladı:

“Depremler olmadan dahi biz Marmara Bölgesi’nde zelzele alarmı vermiştik, bu bir. Ikincisi Erzincan’ın doğusunda, Erzincan ile Bingöl Karlıova ortasında Yedisu Fay’ında sarsıntı beklediğimizi öngörmüştük. Onun dışında Ege bölgesi, orası esasen sık sık küçük zelzelelerle sarsılıyor. Oradaki zelzelelerin kaynağı da bu Helen Kıbrıs Yayı, orada hareketlilik fazla. Münasebetiyle İzmir’den Antalya’ya kadar kıyı bölgelerimizde irili ufaklı sarsıntılar öngörülüyor. Oranın tektonik yapısı gereği. Bir de bu 6 Şubat zelzeleleri nedeniyle tahminen Adana Bölgesi’nde de gerilim transferi nedeniyle kimi faylarda hareketlenme olabilir. Hatta Kıbrıs’ı dahi düşündük. Doğu Anadolu Bölgesi’ne yakın olarak; Kayseri, Sivas, Erzincan’ın doğusu yani Bingöl yakınları, Malatya. Malatya’nın bilhassa kuzeybatısı, kuzeyi. Orada Malatya Fayı ve Tuzla Fayı. Oralarda makul hareketlenmeler gözlemlenebilir.”

“Depremin şiddetinin 9.0’ı bulacak”

Doğu Anadolu, Batı Anadolu ve Kuzey Anadolu fay sınırları üzerinde bulunan Türkiye’nin bir zelzele ülkesi olduğunu her fırsatta lisana getiren Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, yer ve vakitten bağımsız olarak ülkenin her an zelzeleye hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Marmara Bölgesinde zelzele alarmı verdiklerini, bilhassa kıyıda on kilometre içerisinde kalan alanlarda sarsıntının epey şiddetli hissedileceğini ve Avrupa Yakası’nda sarsıntı ziyanlarının daha fazla hissedileceğini belirten Naci Görür, zelzelenin şiddetinin 9.0’ı bulacağını tabir etti.

“Herkes sınıfta kalmış”

Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, hükümetin, merkezi idarenin ve lokal idarelerin sarsıntıya dirençli kentler yapmak için sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini, halkın da idarelere bu noktada baskı yapması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Görür, “Bugün yıkıma bakınca lokal idarelerin de yanlışsız düzgün bir şey yapmadıklarını görüyoruz, inşaatçıların da yapmadığını görüyoruz, merkezi idarenin de yapmadığını görüyoruz. Herkes sınıfta kalmış.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir