Kılıçdaroğlu Deprem Bölgesinden Çağrıda Bulundu: “İşçilerin Ücretlerinden Vergi Alınmasın”

Malatya’yı ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, iş insanlarıyla bir ortaya geldi. Kılıçdaroğlu, zelzele bölgesindeki fabrikalarda çalışan emekçilerin fiyatlarından vergi alınmaması davetinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremin vurduğu vilayetlerden Malatya’da incelemelerde bulundu

Kılıçdaroğlu’na bölgeye ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve CHP’li milletvekilleri eşlik etti.

Kılıçdaroğlu, iktidara davette bulanarak, “Sosyal devlet toplumsal devletliğini artık yapmayacaksak ne vakit yapacak? Yaraların bir an evvel sarılması lazım” dedi.

‘Sorunlarını aktardılar. Birinci temel sıkıntıları, fabrikalarda çalışan emekçilerin ve yetişmiş elemanların Malatya’dan büyük ölçüde ayrılmış olmaları. Kendi niyetlerimi aktardım iş beşerlerine vergi açısından müspet bir ayrımcılık yapılması gerekiyor. Zelzele bölgesinin dışına çıkan çalışanların dönmeleri için bir vergi avantajının sağlanması lazım. Bu hususta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KOSGEB’in özel bir çalışma yapmasında büyük fayda var. Zira iş insanların fabrikalarını çalıştırmaları gerekiyor ihracat yapmaları gerekiyor. Bu türlü bir telaşları var bu kaygıları bir formuyla aktardılar. Bunu buradan dillendiriyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Allah nasip edip de kazandığımızda görecekler sarsıntı bölgesinde en azından bir mühlet emekçilerin fiyatlarından vergi alınmaması gerektiğini söyledim. Buradan iktidara davet yapmak da benim vazifem. Biz bunu yapmayı taahhüt ediyoruz fakat lütfeder kendileri daha erken yaparlarsa bundan da şad oluruz.’

Çadır ve konteyner gereksiniminin sürdüğüne dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Kim konteyner, çadır üretiyorsa, ‘biz müşteri bulamıyoruz’ derse, bize haber versin. Derhal alacağız ve zelzele bölgesine getireceğiz” sözünü kullandı.

‘Çadır badiresi hala var. Konteyner düşüncesi da lisana getirildi. İş dünyasına da söz ettim, kim konteyner  çadır üretiyorsa ve biz müşteri bulamıyoruz diyorsa bize haber versinler. Derhal konteynerleri alacağız ve sarsıntı bölgesine getireceğiz. Esnaf da son derece sorunlu bir konumda. Onların bankalardan esnaf kefalet kooperatiflerinden aldıkları kredilerin ötelenmesinden, faizlerin silinmesinden yanayız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir