İran’dan AB’ye “yaptırım” misillemesi

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, yaptırım kararı ilgili makamların onayları doğrultusunda AB’nin yaptırımlarına karşı önlem olarak alındı.

Yaptırımların “İran halkına karşı huzursuzluk, şiddet ve terör hareketlerine yol açan faaliyetler yürüten” Avrupalı kişi ve kuruluşları içerdiği ve bu kapsamda “Özgür İran Dostları” ve Avrupa Parlamentosu’ndaki üyeleri, “Uluslararası Adalet Arayışı Komitesi” ve üyeleri ile “Irkçılık ve Antisemitizmle Çaba Birliği” üzere kuruluşlara karşı yaptırım kararı alındığı belirtildi.

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden Charlie Weimers, Jan Zahradil, Helmut Geuking ve Hermann Tertsch üzere isimlerin yanı sıra Almanya’nın “Deutsche Welle Farsça” ile Fransa’nın “Radio France Internationale” isimli devlete ilişkin medya kuruluşlarının da yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Açıklamada, kelam konusu yaptırımların vize yasağını, İran’daki mal ve finansal varlıklara el konulmasını ve banka hesaplarının dondurulmasını içerdiği aktarılırken, “İran, bu kişi ve kurumların hareketlerinin desteklenmesi ve kolaylaştırılmasını Avrupa Birliği’nin ve üye hükümetlerin memleketler arası yükümlülüklerinin ihlali olarak kabul edecek ve onları sorumlu tutacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan İran devlet televizyonuna göre, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, başşehir Tahran’da Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, AB’nin “yapıcı olmayan aksiyonlarına karşılık” Avrupalı 12 kişi ve 8 kuruluşa yaptırım kararı aldıklarını söyledi.

Abdullahiyan, “Bu kişi ve kurumlar terör ve şiddeti desteklemiş ve teşvik etmiştir. Avrupalı tarafları, evvelki yıllarda tekrarlanan ve başarısız olan yapan olmayan yola devam etmemeleri konusunda uyarıyorum.” dedi.

AB, Mahsa Emini’nin vefatının akabinde ülke çapına yayılan protestolarla ilgili 17 Ekim’de İranlı 11 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir