Gördes’te 1004 üreticiye 230 ton gübre desteği

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediyesinin üreticilere yönelik gübre dayanağı programı, Gördes ilçesiyle devam etti. Düzenlenen merasimle Gördesli 1004 üreticiye toplam 230 ton gübre teslim edildi. Merasime Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Gördes Belediye Lideri Muhammet Akyol, Ülkü Ocakları İl Başkanı Emirhan Sallıtepe, MHP İlçe Lideri Abdurrazik Yonat, AK Parti İlçe Halil Erden, Ülkü Ocakları İlçe Lideri Hüseyin Yılmaz, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Necati Toprak, KAÇEP Lideri Feride Batur, AK Parti İlçe Bayan Kolları Seher Eren, Oda Liderleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

TOPLAMDA 3150 TON GÜBRE DESTEĞİ
Üreticilere yönelik takviyelerinin devam ettiğini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Bizler, çiftçimizi her vakit başımızın tacı bildik. Üretken belediyecilik anlayışımızla Manisa’mızın büyükşehir olmasından bu yana ziraî ve kırsal kalkınmaya çok büyük ve değerli dayanaklarımız oldu. Sadece geçtiğimiz yıl, çiftçimize bütçemizden 150 milyon lira üzere bedel ayırdık. 2024 yılı desteklemelerimiz kapsamında Manisa genelinde başlattığımız 1.850 ton gübre dağıtım merasimlerine bugün Gördes ilçemizde devam ediyoruz. Gübre dayanağımız, 2022 ve 2023 yıllarında toplam 1.300 tondu. Bu yılki 1.850 ton takviyemizi dahil ettiğimizde toplamda 3.150 ton gübre dağıtımı gerçekleştirmiş olacağız. Rabbim, bereketli eserler versin inşallah” dedi.

GÖRDESLİ ÜRETİCİLERE 9 MİLYON 435 BİN TL’LİK DESTEK
Gördes’te ziraî ve kısal kalkınmaya yönelik dayanakları anlatan Lider Ergün, “Gübre desteğimizin yanı sıra Gördes ilçemize; 57 adet Sera, 62 Ton Hububat ve Yem Bitkisi Tohumu, 88 Bin 630 adet Meyve Fidanı, 13 Bin 550 Adet Plastik Kasa, 9 Bin 100 Adet Plastik Sepet, 1.780 adet Zeytin Toplama Örtüsü ve Üzüm Stant Bezi, 71 adet Damızlık Koç ve Teke, 20 Adet Tarım Makinesi, 2 Adet Taral Doldurma Tesisi, 32 Adet Hayvan İçme Suyu Göleti Üretimi, 72 Adet Hayvan İçme Suyu Göleti Paklığı, Sulama kooperatiflerine 3 Bin 604 metre PVC boru dayanağı üzere çok sayıda hizmeti çiftçimize sunduk. Tüm bu saydıklarımla birlikte Gördesli çiftçilerimize bugüne kadar Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak 9 milyon 435 bin lirayı bulan dayanağımız oldu” dedi.

10 MİLYON LİRALIK TARIM MAKİNESİ GELİYOR
Çiftçiye dayanaklarının hiç bitmeyeceğini söz eden Lider Ergün, “Biraz sonra 24 milyon 50 bin liralık bir bütçe ayırdığımız, toplamda 1.004 üreticimizin yararlanacağı 230 ton gübrenin teslimini yapacağız. Yüzde 50 Büyükşehir Belediyemiz hibe dayanağıyla sağlayacağımız bu katkının çiftçimize değerli bir can suyu olacağına inanıyorum. Dayanağımız bununla hudutlu kalmayacak. Büyükşehir, her vakit çiftçisinin yanında olacak. Bundan emin olunuz. Tarım Makineleri Parkı Projemiz kapsamında yeni makine ve ekipman alım sürecini başlattık. Ayrıyeten mahallelerimiz ve bayan kooperatiflerimiz için yaklaşık 10 milyon liralık bir destekleme yapacağız” diye konuştu.
KOÇ TAKVİYESİ, SAĞIM HİJYEN SETİ VE ARICILIK DESTEKLERİ
Yeni devir takviyelerinin devam ettiğini belirten Lider Ergün, “İl Tarım Müdürlüğümüz işbirliğiyle yaptığımız projelerden olan Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Sürü Uygunlaştırma Projemiz kapsamında, hayvan yetiştiricilerimize bu yıl 250 koç dayanağı sağlayacağız. Bununla ilgili müracaatları da almaya başladık. Bunun yanı sıra arı üreticilerimize takviyelerimiz de devam ediyor. Bu kapsamda ‘Arıcılarımıza Kovan Desteği’ müracaatlarını da almaya başlamıştık. 2 bin kovan dayanağı yapacağımızı duyurmamızın akabinde gelen ağır talep üzerine bu takviyemizi de 5 bin kovana çıkardık. Büyükbaş hayvan yetiştiricilerimize yönelik 3 bin adet sağım hijyen setlerinin dağıtımına da başladık” dedi.

“ÜRÜNÜNÜZ BOL, KARINIZ BEREKETLİ OLSUN”
Destekleme projelerine katkı verenlere teşekkür eden Lider Ergün, konuşmasını şöyle tamamladı: “Köylü Milletin Efendisidir” prensibiyle ve üretken belediyecilik anlayışımızla üreticilerimizin gelirlerini arttırmaya yönelik hizmetlerimiz devam edecek. Tüm üreticilerimize bol yararlı ve bereketli dönemler diliyorum. Ziraî ve kırsal kalkınmaya yönelik projelerimizde her vakit bizlerle işbirliği içinde olan Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğümüze de huzurlarınızda şahsım ve hemşerilerim ismine teşekkür ediyorum. Bu hislerle bir sefer daha hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyor, gübre desteğimizin tüm çiftçi kardeşlerimize yararlı olmasını temenni ediyorum. Eseriniz bol, karınız bereketli olsun.”
BAŞKAN AKYOL VE ÇİFTÇİLERDEN LİDER ERGÜN’E TEŞEKKÜR
Lider Ergün’ün konuşmasının ardından Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol da, üreticiye yapılan dayanaklar nedeniyle Lider Ergün’e teşekkür etti. Konuşmaların akabinde üreticilere gübreleri teslim edildi. Gübrelerini Lider Ergün’ün elinden teslim alan Gördesli üreticiler, teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir