Fenerbahçe’nin iptal edilen golünden önce faul var mı? Yorumcular hakemi yerden yere vurdu

Galatasaray’ın puan kaybettiği haftada İstanbulspor ile berabere kalarak fırsat tepen Fenerbahçe, sarı-kırmızılılarla puan farkını eritme fırsatını tepti. Müsabakanın şimdi 5. dakikasında Fenerbahçe’nin iptal edilen golü ise çok konuşuldu.

HATALI KARAR KONUSUNDA HEMFİKİR OLDULAR

Maçın 5. dakikasında Attila Szalai’nin ağlara gönderdiği top Joao Pedro’nun İstanbulspor kalecisine faul yaptığı gerekçesiyle geçersiz sayıldı. Konumu beIN Sports’ta kıymetlendiren hakem yorumcuları, hakem Kadir Sağlam’ın net bir golü vermediği konusunda hemfikir oldu.

“BU BİR ÇARPIŞMA”

Pozisyonu pahalandıran Deniz Çoban, “Hakem top ağlara gitmeden evvel düdüğünü çalıyor. Bir nefes beklemeden düdüğü çalmış. Düdüğün neden ehemmiyeti var. Top ağlara gitmeden evvel çaldıysa düdüğü VAR devreye giremez. Hakem çapraz yaparak kendinden çok emin geliyor. Top Fenerbahçeli oyuncuya daha yakın. Fenerbahçeli oyuncu, kalecinin topa yanlışsız uçarak geldiğini görünce duruyor, düzgün niyetli davranıyor, kaleciye yanlışsız rastgele bir atılım yapıyor, yalnızca bekliyor. Kaleciden çok geriden Fenerbahçeli oyuncuya daha yakın bir topa uçarak geliyor. Pedro’nun atağı, müdahalesi, darbesi olmadan topu yumrukluyor. Pedro küçülüyor. Kaleci gelip Pedro’ya çarpıyor. Bu bir çarpışma.

“TARTIŞMASIZ, AÇIK VE NET BİR GOL”

Kaleciye yakın bir topa Pedro atak yapmıyor. Tersine kendisine daha yakın olan bir topa kalecinin geldiğini görerek ve kalecinin sıhhatini düşünerek hiçbir atılım yapmıyor. Kaleci gelip Pedro’ya çarpıyor. Szalai boşa düşen topa vurup gol yapıyor. Tartışmasız, açık ve net bir gol. Futbol burada golü bekler, faulü beklemez. Pedro’nun hangi hareketinde faul buldu sanki. Kalecinin ceza alanı içinde dokunulmazlığı var diye bir kent efsanesi vardır. Oyuncudan hiçbir farkı yok kalecilerin. Hatta ve hatta oyunculardan üstünlükleri var, ellerini kollarını kullanabiliyorlar. Kural kitabında geçmişte de, bugünde de ‘kalecinin dokunulmazlığı var’ diye bir kural yoktur, olmamıştır.” dedi.

“YANLIŞ KARAR”

Seçim Demirel ise yaptığı yorumda, “Her oyuncunun sahanın her yerinde pozisyonlanma hakkı var. Burada bir faul beklentisi varsa şayet Fenerbahçeli oyuncunun hiçbir şey yapmadığını görüyoruz. Kaleci, Fenerbahçeli oyuncuya gelip çarpıyor. Faul kararı kusurlu. Gol kararı yanlışsız olurdu. Yanlış karar.” dedi.

“ÇOK NET GOL VERİLMELİYDİ”

Bülent Yıldırım ise, “Kaleci Alp Arda risk aldı, çıktı ve topa vurdu. Vücudu geldi Pedro’ya çarptı. Futbol oyun kurallarında faul diye nitelendirilebilecek hiçbir öge yok. Son derece fahiş, maçın seyrini değiştiren bir hakem kusuru. Çok önemli bir yanlış. Maalesef bu durum çok net gol verilmeliydi.” biçiminde konuştu.

Görüntü: beIN Sports

Görüntü: beIN Sports

Görüntü: beIN Sports

Görüntü: beIN Sports

Görüntü: beIN Sports

Görüntü: beIN Sports

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir