EZZİB’te yeni dönem… Hedef 1 milyar dolar ihracat

İZMİR (İGFA) – Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Lideri Davut Er, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri’nin 5910 sayılı kanunu gereği başkanlık misyonunda 8 yılı doldurduğu için başkanlık misyonu kanunen sona erdi.

HALEF-SELEF OLDU

Ege İhracatçı Birlikleri’nde toplanan, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Heyeti, yaptığı seçim sonucunda EZZİB Lider Yardımcısı Emre Uygun’u oybirliğiyle Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Şurası Başkanlığı’na seçti. Davut Er ise; Mehmet Emre Uygun’dan boşalan Yönetim Kurulu Lider Yardımcılığına oy birliğiyle seçildi. Emre Uygun ile Davut Er, halef-selef oldu.

Yeni periyotta; Mehmet Kadri Gündeş, EZZİB Yönetim Kurulu Lider Yardımcılığı misyonuna devam ederken, Ayhan Bakan, Aykut Eker, Aysun Aras, Güngör Şarman, İsmail Selçuk, Levent Bilginoğulları, Mehmet Şafi Tunç ve Rahmi Balsarı Yönetim Kurulu Üyesi olarak misyonlarını sürdürecekler.

“ÖNCELİKLİ AMACIMIZ 1 MİLYAR DOLAR İHRACATA ULAŞMAK”

Türkiye’nin son çeyrek asırda zeytincilik dalına büyük yatırımlar yaptığına dikkati çeken Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği İdare Şurası Lideri M. Emre Uygun, 90 milyondan 200 milyona çıkan zeytin ağacı varlığının rekoltede kendini hissettirmeye başladığını, bu rekoltenin katma kıymete dönüşmesi, üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için ihracatın tarım eserlerinin sigortası niteliğinde olduğunu vurguladı.

Dünya genelinde zeytinyağı fiyatlarının 10 Avro düzeylerinden 6-7 Avro bandına gerilediği bilgisini paylaşan EZZİB Başkanı Uygun, ellerinde stoktaki eserler beklediği için kıymet kaybederken fiyatlardaki gerileme nedeniyle kaybının katmerlendiğini söyledi. Kısıtlamaların kalkması durumunda 2024/25 döneminde Türk zeytin ve zeytinyağı kesiminin ihracatta 1 milyar doları geçebilecek potansiyele sahip olduğu ortada olduğunu kaydeden Uygun, “Türk zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları olarak önümüzdeki yıllarda dünyanın dört bir tarafında Türk zeytin ve zeytinyağını pazarlayarak yıllık 1 milyar dolar ihracat hacmine ulaşmak için çalışacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir