DESA, vizyonu ve finansal gücüyle uluslararası arenada dikkat çekiyor!


Türkiye’nin deri mamulleri alanında öncü markası DESA, uluslararası arenadaki yatırımlarını ve kârını kendi likiditesiyle artırıyor. İtalya’nın Toskana Bölgesi Casentino Vadisi’nin Arezzo ilindeki Poppi’de Ar-Ge ve üretim tesisi olarak faaliyete geçen DESA Internazionale S.R.L., şirketin nakit fazlasını kullanarak yaklaşık 2,5 milyon Euro’luk bir makine ve modernizasyon yatırımıyla hayata geçirildi. DESA’nın finansal gücü doğrultusunda gerçekleştirdiği başarılı bu yatırım ise uluslararası arenada adından söz ettirerek sektöre yön veren İtalyan dergisi La Conceria’da övgüyle bahsedildi.

51 yıllık birikim ve üretim yeteneğini Avrupa’ya taşıyan DESA, kendi likiditesini kullanarak uluslararası arenada yatırımlar gerçekleştiriyor. Avrupa’daki deri sektöründe bulunan diğer birçok şirketin aksine, kuvvetli bir nakit akışına ve sermaye yapısına sahip olan DESA, bu sayede sektöründe kredi erişimi konusunda sıkıntı yaşayan Avrupalı rakipleri karşısında önemli bir avantaj elde ediyor. 

Bugün, Türkiye’nin İtalya’ya gerçekleştirdiği deri mamulleri ihracatının yüzde 70’ini tek başına gerçekleştiren DESA, dünya markalarıyla ilişkisini geliştirmek, İtalya ve Fransa’nın lüks markalarına deri çanta ve saraciye ürünleri imal etmek ve satış hacmini artırmak amacıyla 2022 yılının ikinci yarısında İtalya’da bir fabrika yatırımı gerçekleştirdi. Toskana Bölgesi Casentino Vadisi’nin Arezzo ilindeki Poppi’de 5 dönüm arazi içerisinde 1.896 m² kapalı alana kurulan DESA Internazionale S.R.L. nisan ayında faaliyete geçti. DESA, nakit fazlasını kullanarak yatırım yaptığı yeni fabrikasını; yaklaşık 2,5 milyon Euro’luk bir makine ve modernizasyon yatırımıyla hayata geçirdi.  

Dünyaca takip edilen La Conceria dergisinden DESA’ya övgü 

İtalya’da yayınlanan ve sektöre yön veren, deri ve ayakkabı endüstrisi üzerine haber, makale ve analiz içerikleri yayınlayan sektörel dergi La Conceria’da DESA’nın sağlam finansal yapısına dikkat çekildi. Massimiliano Viti’nin dergide yayınlanan makalesinde, faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda güçlü likiditeye sahip DESA’dan ve gerçekleştirdiği yatırımlardan övgüyle bahsedildi. Avrupa Birliği ülkelerinde krediye ulaşımda yaşanan zorluklardan dolayı saraciye sektörünün lüks segmentinde kapasite artışına ihtiyaç olduğu ve pek çok Avrupalı üretici firmanın bunu yapamadığı, ancak DESA’nın öz kaynaklarıyla bu alanda yatırım yaparak tüm sektörün dikkatini ve ilgisini çektiği vurgulandı. 

 

Bugün, üretim, ihracat ve perakende alanında 51 yıllık tecrübeyle, dikey entegrasyonunu tamamlamış benzersiz bir iş modeline sahip olduklarını söyleyen DESA CEO’su Burak Çelet’in demeçlerine de yer veren La Conceria dergisinde “Kurulduğumuz günden bu yana bilgi birikimimiz doğrultusunda kazandığımız öngörülerimiz, dönüşüme açık esnek bakış açısıyla sağlamlaştırdığımız iş modelimiz, tüm dünyada faiz oranlarının yükseldiği ve kredi maliyetlerinin arttığı günümüzde yatırımlarımıza aralıksız devam etmemizi sağlıyor. Bu sayede şirketimizin sahip olduğu nakit fazlası ve kendi likiditesiyle elde ettiğimiz finansal güç, bankacılık sistemine borçlanmadan geleceğe emin adımlarla yürümemize olanak tanıyor” ifadeleri yer aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir