Daron Acemoğlu’na övgü Mehmet Şimşek’e eleştiri nasıl oluyor: Köksüz gazeteciliğin geldiği son nokta

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin sona ermesinin akabinde gözler kurulacak yeni kabineye çevrildi. Kamuoyunda iktisatta idarenin kime verileceği konuşuluyor. Erdoğan’ın Mehmet Şimşek’le görüşmeleri ise iktisatta dümene Şimşek’in geçeceği savlarını güçlendirmişti.

Mehmet Şimşek, Maliye Bakanlığı döneminde uyguladığı serbest piyasacı iktisat siyasetiyle tanınıyor. Şimşek, AKP’nin karşısında yer alan ‘muhaliflerin’ de paylaştığı iktisat görüşünün temsilci.

Ancak muhalif gazeteciler Mehmet Şimşek’i AKP idaresinde yer alacağı için eleştirmişti. Bugün birebir isimler liberal iktisatçı Daron Acemoğlu’nu övmekte birleşti.

Ayrıca Acemoğlu’nun da Şimşek’in de dünya üzerinde altın karşılığı bulunmayan, ABD’nin güç gücüyle hegemonyasını sürdüren doların hakimiyetine karşı olmadığı biliniyor.

ACEMOĞLU PANELİ VE ‘MUHALİF’ GAZETECİLER

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü finans uzmanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş‘ın üstlendiği “Yakın Gelecekte Dünya ve Türkiye” panelinin konuklarından Acemoğlu, Türkiye’nin konjonktürünü ve geleceğini yorumladı. Acemoğlu, iktisadın başına geçeceği konuşulan eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’in “doğru siyasetleri uygulamaya gücünün yeteceğinden emin olmadığını” söyledi.

Acemoğlu’nun konuşmasını paylaşan gazeteciler ise şöyle:

Sevilay Yılman Acemoğlu’nun konuşmasını şu tabirlerle paylaştı:

“Arkadaşlar çok değerli bir panel… Profesör Doktor Daron Acemoğlu, Profesör Doktor Özgür Demirtaş @ProfDemirtas ve Steve Hanke @steve_hanke Türkiye Ekonomisi’nin yakın geleceğini tahlil ediyor. Soru yanıt kısmındayız. Daron Acemoğlu’nun tahlili çok kıymetli… Kesinlikle izleyin”

Yılman, Mehmet Şimşek’in yeni kabinede vazife alacağı argümanlarına dair 30 Mayıs’ta şöyle yazmıştı:

“Ekonomistlerin birçok “Mehmet Şimşek İktisadın kaptanlığına tekrar geçerse olumlu gelişmeler olur” diyor. Bence de olur da… Kaptanlıktan hiç alınmasaydı daha güzel olmaz mıydı?”

Nevşin Mengü de Acemoğlu’nun konuşmasıyla ilgili şu tabirleri kullandı:

“Özgür Demirtaş Daron Acemoğlu’na Türkiye ne yapmalı diye sordu?

Acemoğlu’na nazaran: Yüksek kaliteli büyüme hedeflenmeli. Bunun için bilimi anlayan ve bilime hürmet duyan bir jenerasyon yetiştirmek, koşul kurumlar sağlamlaştırılmalı, banka bilançoları sanıldığı üzere âlâ değil. Bütçe açığı çok fazla.

Türkiye’ye kalıcı yatırım lazım. Üretken yatırıma geçiş yapılmalı

Acemoğlu Türkiye’de kısa vadede işsizliği arttırmadan enflasyonu süratli bir halde düşürmenin yolu yok, Önümüzdeki birkaç yıl enflasyon yüksek olmaya devam edecek diye ekliyor. Fakat vakit içinde itimat ortamı oluşturarak, enflasyonu kademeli düşürmek mümkün”

Ali Haydar Fırat ise Acemoğlu’nun konuşmasını şöyle paylaştı:

“Eskiden büyüklerimiz okuyun kendinizi kurtarın kaygısı. Şimdinin büyükleri ise yurtdışına gidip kendinizi kurtarın diyorlar. Daron Acemoğlu’nu dinlerken aklıma gelen soru, burada kalsaydı; insanlığa, bilime bu katkıyı yapabilir miydi? Maalesef:(((“

Barış Yarkadaş da Acemoğlu’ndan alıntı yaparak paylaşımda bulundu:

“Daron Acemoğlu: “Türkiye’nin kısa vadede enflasyondan kurtulması mümkün görünmüyor.”

Aynı Barış Yarkadaş, Acemoğlu’nun temsil ettiği dünya görüşünün siyasetlerini uygulayan Mehmet Şimşek’i İngiliz vatandaşlığı üzerinden eleştirerek 2017’de şöyle demişti:

Türkiye’nin İngiliz vatandaşı Bakanı Mehmet Şimşek’ten sonra, ABD vatandaşı büyükelçisi de oldu. ABD’li Kavakçı, Türkiye’yi temsil edecek.”

Yarkadaş’ın övdüğü Acemoğlu da ABD vatandaşı.

Yarkadaş, 2019’da da AKP’nin ekonomiyi getirdiği noktada Babacan ve Şimşek’in katkılarının olduğunu da söylemişit.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir