Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun depremzedelere ücretsiz ev vaadine tepki: Şu mübarek Ramazan ayında yine yalan söylüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman Yeni Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, CHP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde düzenlenen Millet Buluşması’da “Nurdağı’ndan kelam veriyorum. Yıkılan bütün binaların yerine yenisi yapılacak, sahiplerine teslim edilecek. 5 kuruş para almayacağız” kelamlarına de değindi.

“MÜBAREK RAMAZAN AYINDA PALAVRA BEYANDA BULUNUYOR”

Kılıçdaroğlu’nun Ramazan ayında palavra konuştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletin ne yaptığından ve insanımıza ne imkanlar sunduğundan habersizler. Her mevzuda olduğu üzere bu mevzuda da palavra yanlış beyanlarla ortalığı karıştırıyorlar. İşte Baybay Kemal’i biliyorsunuz. Anlatmaya gerek var mı? Şu mübarek Ramazan ayında yeniden palavra yanlış beyanlarla haberlerle…” sözlerini kullandı.

“BAY KEMAL HER ŞEYİ PARASIZ YAPACAKMIŞ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Ne diyor ‘Biz geleceğiz. Geldikten sonra da her şey ücretsiz.’ 11 tane büyükşehir belediyen var, bu belediyelerin sanki Adıyaman’a ulaştılar mı ancak AK Parti’nin belediyeleri birinci günden itibaren burada. Nasıl da palavra konuşuyor. Biz 1 milyon konut yaptık Bay Kemal. Millet vekili olduğu İzmir’i bilmiyor. İzmirde de yaptık bunları.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Öncelikle bugün 5. gününe ulaştığımız Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyorum. Ramazan’a buruk girdik. Zelzele felaketinde kaybettiğimiz 50 binin üzerindeki insanımızın acısı hala tazedir. Sarsıntıda ve selde kaybettiğimiz her bir cana Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Sarsıntının yaralarını sarmak için gece gündüz çalışıyoruz. Tüm ünitelerimiz daima birlikte misyon aldılar. Sivil toplum kuruluşlarının da çalışmalarını yakinen takip ediyorum. Hepsine teşekkür ediyorum.

“ADIYAMAN’DA 50 BİN KONUT, 23 BİN 640 KÖY MESKENİ YAPILACAK”

Adıyaman’da 50 bin konut, 23 bin 640 köy meskeni yapılacak. Konteynerlerin sayısını en kısa müddette 100 bine çıkartacağız. Az hasarlı konutlar yavaş yavaş kullanılmaya başladı. Adıyaman’da yıkılması gereken 37 binin üzerinde binada 95 bine yakın bağımsız kısım tespit edildi. Sarsıntı bölgesinin tamamında bu sayı 312 bin binada 900 bin bağımsız kısma kadar çıkıyor.

Bugün de 4 bin 431’i Adıyaman’da 22 bin 467 kalıcı sarsıntı konutumuzun daha bugün temelini atıyoruz. İmal sürecini başlattığımız konut sayısı 56 bin 323’e ulaştı. Adıyaman’da ‘İlk Arsam’ için 6 bin 252 yerin hak sahiplerini kura çekilişleri ile belirledik.Kira takviyesi olarak aylık 3 bin TL ile 5 bin TL ortasında ödeme yapıyoruz. Misafirhanelerde, otellerde, konteyner kentlerde kalanların tüm muhtaçlıklarını karşılıyoruz. Mazot, gübre, yem bitkileri ve su eserleri üzere takviyelerle çiftçilerimizin ziyanlarını karşılıyoruz.

“KONUTLARI HİBE DÜZEYİNDE BİR TARZ İLE TESLİM EDİYORUZ”

Elazığ sarsıntısının akabinde inşa ettiğimiz meskenlerde en büyük metrekareye sahip 3+1 meskende aylık ödeme 990 TL’ye toplam borç da 214 bin TL’ye lakin çıkıyor. Süreç içinde yapılan ödemeler ve verilen takviyeler göz önüne alındığında devlet vatandaşlarına bu konutları hibe düzeyinde bir tarz ile teslim ediyor.

“14 BİN 600 DÜKKAN İNŞASINI DA YAPACAĞIZ”

Pek çok sıkıntıyı birebir anda çözüyoruz. Kalıcı konutların inşasını da inanılması sıkıntı bir süratle başlatıyoruz. 3 bini Adıyaman’da olmak üzere 14 bin 600 dükkan inşasını da yapacağız. Van, Elazığ, Malatya, İzmir sarsıntılarını yaşayan depremzedelerimiz bunun şahididir. Antalya, Muğla, Manavgat yangınlarını yaşayanlar bunun şahididir. 3,3 milyon kentsel dönüşüm projesinden yararlanan vatandaşlarımız bunun şahididir. Verdiğimiz kelamların tamamını tuttuğumuz üzere zelzele bölgesini ayağa kaldırma kelamımızı de tutacağız.

Adıyaman hak ettiği gelişmişlik düzeyine ulaşamamış bir kentimizdir. Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz atılımlarla birlikte Adıyaman’ın önünde de yepisyeni bir imkân açılmıştır. Her alanda kurduğumuz güçlü altyapının meyvelerini toplamaya başlayan bir Adıyaman göreceğiz. Sarsıntı yaralar açmış olabilir fakat bu kenti ne 7,7 ne de öteki bir sarsıntı yıkmaya kâfi. Adıyaman maksadına gerçek emin adımlarla yürüyecektir.

“14 MAYIS’TA HESABI VERECEĞİZ”

Deprem yıkıntıları altında son nefesini veren milletvekilimiz Yakup kardeşime Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu iktidar terör örgütlerini gömdü. Bundan sonra da gömmeye devam edecek. Lakin bakıyorsunuz Bay Kemal PKK terör örgütünün uzantılarıyla el ele kol kola dolaşıyor. Bunlara en hoş yanıtı 14 Mayıs’ta sandıkta vereceğiz. Bu 11 vilayette atacağımız adımlarla gereken hesabı 14 Mayıs’ta vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir