Çınarcık Barajı Bursa’ya can suyu olacak

BURSA (İGFA) – İklim değişikliği ve kuraklıkla gayret konusunda altyapının yenilenmesinden mevcut kaynakların korunmasına, ağaçlandırmadan yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımına kadar değerli projeleri hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çınarcık Barajı suyunun kente getirilmesi için çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor.

İçme suyunu kente ulaştıracak sınırın imalatı için düzenlenen merasime, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, DSİ Bölge Müdürü İnan Gündüz, İller Bankası Bursa Bölge Müdürü Derya İnal, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, AK Parti Nilüfer Belediye Lider adayı Celil Çolak ve BUSKİ bürokratları katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, hayatın suyla devam ettiğini, suyun kullanım alanlarının bütün hayatı kapsadığını söyledi.

Bursa tarihine kıymetli bir not düştüklerini belirten Lider Aktaş, hem belediye başkanı hem de bir vatandaş olarak çok keyifli olduğunu anlattı.

Su tasarrufu ve suyun şuurlu kullanımı hakkında her mecrada çeşitli bilgilendirmeler yaptıklarını söyleyen Lider Aktaş, 1 milyon 500 binin üzerinde aboneye sağlıklı içme suyunu ulaştıran BUSKİ’nin altyapı yatırımları sayesinde merkez ilçelerde içme suyundaki kayıp kaçak oranını yüzde 20 düzeyinin altına indirdiğini hatırlattı.

Kayıp kaçakların önlenmesinde Türkiye birincisi olduklarını ve bu mevzuda da Emine Erdoğan’ın elinden 2023 Ocak ayında ödül alarak muvaffakiyetlerini taçlandırdıklarını anlatan Aktaş, Bursa’da 979 farklı noktayı Scada idare sistemiyle izleyip su kayıp kaçağı tespit edilen noktalara anında müdahale edebildiklerini belirtti. İnşa edilen Hes, Ges ve Çamur Yakma Tesisi ile kendi güçlerini üretmede bütün su yönetimlerine örnek olduklarını lisana getiren Lider Aktaş, “Enerjimizin yüzde 17’sini yenilenebilir güç tesislerimizden sağlıyoruz. ‘Çevreci belediyeyiz’ sözümüzün altını gerçek manada doldurup Bursa’nın yüzde 93’ünü kapsayacak formda atık su arıtımı sağlıyoruz. TSE’den 8 adet ile en fazla kalite evrakı alan su ve kanal yönetimiyiz. Bütün su ve kanal yönetimleri ortasında 2 kalite dokümanını Türkiye’de birinci, 2 adedini de Bursa’da birinci biz aldık. Ayrıyeten mevcut laboratuvarlarımız memleketler arası yeterliliğe sahip. Laboratuvarda akredite olduğumuz 299 parametre sayısı ile bütün su ve kanal yönetimleri ortasında birinciyiz. Bir ay içerisinde bu sayıyı 400’ün üzerine çıkartıyoruz. Kendi rekorumuzu kendimiz kırmış olacağız. BUSKİ tarafından 1989-2023 yılları ortasında toplamda yaklaşık 13 bin kilometre içme suyu çizgisi imalatı gerçekleştirildi. Tarım kenti Bursa’mızda ziraî üretimin verimliliği ve çeşitlenmesi için sulama göleti ve tesis sayısını arttırdık. 17 adet biyolojik atık su arıtma tesisi, 4 adet içme suyu arıtma tesisi, 52 adet paket atık su arıtma tesisi, 38 adet paket içme suyu arıtma tesisi, 315 adet ilaçlama deposu/havuzu, 340 adet su deposu, 85 adet sulama tesisi, 11 adet göletimiz var. BUSKİ’nin çalışmaları bizim için iftihar vesilesidir” diye konuştu.

“2025’İN İKİNCİ YARISINDA BİTİRECEĞİZ”

Şehrin su muhtaçlığını karşılama noktasında ‘can suyu’ olacak Çınarcık İçme Suyu Projesi’nin tamamlandığında Bursa’nın 2060 yılına kadar su düşüncesi olmayacağını belirten Aktaş, Çınarcık Barajı’ndan BUSKİ’ye yıllık 75 milyon metreküpü içme suyu, 70 milyon metreküpü de kullanma suyu olmak üzere yıllık toplam 145 milyon metreküp su tahsisi yapıldığını belirtti.

Projelerinin DSİ tarafından yapıldığını, yatırımların gerçekleştirilmesi emeliyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Fransız Kalkınma Ajansı ile kredi mutabakatı imzaladıklarını hatırlatan Aktaş, “Projeyi de 130 milyon Euro’ya ihale ettik. Proje kapsamında 68 km isale çizgisi, 3 adet su deposu ve günlük 300 bin metreküp kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşa edeceğiz. 2025’in ikinci yarısında bitireceğiz inşallah. İmalatlara esasen başladık. Bursa’ya can suyu olacak projeyi kente ulaştıracak isale sınırında kullanacağımız boruların bir kısmı 2 metre 20 cm’lik devasa çapa sahip. Her geçen gün kendi rekorumuzu kırarak, kendi hizmet çıtamızı daha da üstlere çıkartarak yolumuza devam ediyoruz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir