Beşiktaş Başkanı Çebi: Kokuşmuş düzenle başa çıkmakta zorlanıyorum

Beşiktaş‘ın 2023 yılı 1. Olağan Divan Kurulu Toplantısı Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi açıklamalarda bulundu. Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılarda hayatını kaybedenlere rahmet kalanlara başsağlığı dileyerek kelamlarına başlayan Lider Çebi, Mart ayındaki Çanakkale Zaferi, Bayanlar Günü ve Beşiktaş’ın 120. Kuruluş yıl dönümünü kutladı. Mali olarak kulübü yeterli yönetim ettiklerine vurgu yapan Lider Çebi, “Mali anlamda kulübü çok uygun yönetim ediyoruz. Mali olarak olabilecek en yeterli durumda olduğumuzu beyan ediyorum. Avro olarak dönünce borçlar yarı yarıya azalmış. Enflasyon üzerinden değerlendirince borçlar yarı yarıya aşağıda kalmış. Bunlar berbatın güzeli. Geldiğimiz vakti hatırlatmak istiyorum. ‘Geçmişi konuşmayalım’ diyorlar, konuşmayalım ancak unutmayalım. Geldiğimiz vakit kulübün mali olarak yürütülemeyecek durumda olduğunu biliyoruz” formunda konuştu.

“EKONOMİK KRİZDE EN UYGUN HALDE YÖNETTİK”

Borçlarının yönetilebilir olduğunu aktaran Ahmet Parıltı Çebi, “Bugün Beşiktaş’ın yönetilemeyen bir borcu yoktur. Hiçbir çalışanına ve dışarıdaki kuruma borcu yoktur. Geldiğimiz gün 2 milyar 750 milyon olan borcun üstüne 1 milyar 700-800 milyon civarı faiz kelam konusuydu. Bunun üzerine, geldiğimiz günden bugüne pandemi, sarsıntı, UEFA’nın ağır kuralları derken başımıza gelmeyen kalmadı. Kulüp ekonomik olarak bu krizlerde olabilecek en düzgün biçimde yönetilmiştir” diye konuştu

“BORCUMUZ 5 MİLYAR 2 MİLYON TL’DİR”

Başkan Çebi, denetleme heyetinin açıkladığı borcu kabul etmediğini söyleyerek, “Pandemide 400 küsur milyon lira civarında yayıncı kuruluşun vazgeçtiği ödeme var. 600 milyon lira pandemide gelmeyen gelir var. Bunları alt alta koyduğunuz vakit 2 milyar 230 milyon elimizde olmayan sebeplerle kayıp ve sarfiyat olmuştur. 5 milyar 200 milyon lira borcumuz olduğunu sav ediyorum. 6 milyar 200 milyona kasanızdaki parayı koyup 5 milyar 700 milyon düşüyorsanız, alacaklarınızı da var kabul etmek zorundasınız. Alacaklarınızı aldıktan sonra bu kulübün borcu 5 milyar 200 milyon liradır” değerlendirmesini yaptı.

“HİÇBİR VAKİT 5 PUAN İSTEMEDİK”

Ahmet Işık Çebi, Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ligden çekilmesinin akabinde alınan kararlar ve kendisine yöneltilen tenkitlere cevap vererek, “Beşiktaş başkanı olarak yönetim olarak gerekeni yapıyoruz. Maalesef kokuşmuş düzenle başa çıkmakta zorlanıyorum bu düzenle başa çıkmak için topluluğun gerimde olması gerekir. Sarsıntıdan 3 gün sonra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Kulüpler Birliği’nde toplantı yaparak bir puan sistemini getireceklerini tabir ederek iki teklifte bulundu. Bir adedine sıcak baktığını hissettim. Bunun Beşiktaş’ın ziyanına olduğunu biliyordum. Sorulan bir soru üzerine cevapladım. O tarihte Beşiktaş başkanı olarak depremzedelere en çok koşturan biriydim. O gün kalkıp vakti değildi diyenler ne vakitti? Neden TFF 30 gün sonraya ertelemiş olduğu maçların başlamasına 2 gün kala 28 gün sonra bu mevzuyu gündeme getirmesi gerekirken üçüncü gün getirmişse ben ne yapabilirim. Orada bir yanlış yok. Fenerbahçe ve Galatasaray lobisinin harekete geçmesi, Beşiktaş muhaliflerinin akına geçmesi toplumsal medyadaki ağır yazışmalarla TFF’nin elini rahatlatmıştır. Biz hiçbir vakit 5 puan istemedik. Biz yalnızca adaletten ve haktan bahsettik. Galatasaray ve Fenerbahçe tıpkı gün bizim savunduğumuz kabul ediliyor olsaydı sanki susacaklar mıydı? Ben lider olarak son derece duygusal beşerim. Depremzedeler, ve yaşanan olay ağır travmaydı lakin vazifem icabı TFF tarafından gündeme getirilmesi beni açıklama yapmaya mecbur kılmıştır” tabirlerine yer verdi.

“KULÜBÜ BİRÇOK KONTRATTAN TEMİZLEYECEĞİZ”

Transferlerle ilgili konuşan Lider Çebi, kontratlarda daha dikkatli olacaklarını aktararak, “Transfer bu türlü bir şey. Tuttuğu vakit başarılı oluyorsunuz. Bilhassa geldiğimiz günden beri birçok hususta olduğu üzere futbolda da bu dönem bittiğinde kontratlardan kurulmuş olacağız. 30 milyon Euro kenarda koşan futbolculara Beşiktaş ödeme yapmıştır. Çok büyük para. 4-5 milyarın 2’si faizden 1’i altyapıdaki yanlış harcamalardan. Bir kısmı da futboldaki yanlış transferden. Bir futbolcu berbatsa bizde bir yılı var. Kontratlarımız bu türlü. Menfaat için 5 yıl kimseyle kontrat yapmıyoruz. Yalnızca gençlerle yapıyoruz. 4-5 milyon alan futbolcuyla kontratımız yok. Bir şey berbatsa vedalaşmayı yapabileceğimiz formda kontrollüyüz. Son dönemde yaptığımız transferlerde gençlerimiz var. Gedson, Ghezzal başarılı. Tayyip Talha başarılı, Emirhan Antalya’dan oynayıp gelecek. Geleceğe yönelik kıymetli kıymetler. Birçok kontrattan kulübü temizleyeceğiz. Hazirandan sonra elinizde birçok sorunu çözülmüş enflasyona karşı borcunu denetim etmiş kulüp gereceksiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir