ABD’nin kirli tezgahı: Yeni ÖSO… PKK’nın kontrolünde start verildi

Uğurcan Yardımoğlu – Kutalmış Gürbüz

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD’nin Şam’a karşı militanları kullanmak için Rakka’da ‘Özgür Suriye Ordusu’ oluşturma çalışmalarını başlattığını söz etti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, “ABD’nin yıkıcı çizgisine bir kere daha dikkat çekmek istiyoruz. Aşikâr ki Fırat’ın doğusunda ve el-Tanf’ta oluşturdukları yasadışı silahlı oluşumlara silah pompalamaları onları artık tatmin etmiyor” dedi.

Nebenzya, “Elimizdeki bilgiye nazaran Washington, Suriye’nin Rakka kenti yakınlarında, mahallî Arap aşiretler, IŞİD ve başka terör örgütlerinin temsilcileri ile Özgür Suriye Ordusu oluşturma çalışmalarına başladı” bilgisini paylaştı.

Geçtiğimiz yıllarda PKK/YPG terör örgütünün IŞİD’le savaş ismi altında ABD tarafından yasallaştırılarak Suriye’yi bölme ve Türkiye’nin güvenliğini tehdit etme planını uyguladığı biliniyordu. Nebenzya’nın açıklamaları bu plan çerçevesinde atılan yeni bir adım olabilir.

TÜRKİYE-SURİYE OLAĞANLAŞMA TEŞEBBÜSÜNE DİNAMİT

Türkiye, uzun müddettir Suriye ile istihbarat liderleri seviyesinde görüşüyordu. Yakın vakitte Moskova’nın arabuluculuğuyla Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanları da bir ortaya gelmişti. Devlet liderlerinin buluşmasının konuşulduğu bugünlerde ABD’nin PKK/YPG denetimindeki bir alanda cihatçı terörü tekrar canlandırma teşebbüsü direkt bu olağanlaşmayı gaye alıyor.

Suriye İç Savaşı’nın 2011’deki başlangıcından bu yana Türkiye, Esad liderliğindeki idarenin karşısındaki en değerli güçtü. Muhalifleri yıllarca destekleyen Türkiye’nin kendi güvenliği ve bölgesel politik münasebetlerle Suriye’yle tekrar olağanlaşma teşebbüslerini başlatması iç savaşı büsbütün sona erdirebilir. İç savaşın sona ermesi ise ABD’nin bölgesel çıkarlarını tehdit ettiğini söylemek mümkün.

ABD, Esad idaresine karşı Türkiye’den umudu katıca PKK’yla işbirliğini geliştirme ve cihatçı terörü Özgür Suriye Ordusu ve IŞİD kalıntıları üzerinden yine örgütleme seçeneklerini devreye sokuyor.

PKK’NIN IŞID ŞANTAJI

Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra omurgasını terör örgütü YPG/PKK’nın oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, ellerinde bulunan IŞID militanlarını özgür bırakabileceklerini söylemişti.

Örgütün elebaşı Mazlum Kobani kod isimli Ferhat Abdi Şahin, daha evvel birçok kez tüm dünyaya şantaj uygulayarak, terör faaliyetleri milletlerarası teminat altına alınmadığı takdirde, IŞİD teröristlerinin bulunduğu kampları muhafazayı bırakacaklarını söylemişti.

Fransız medyası, daha evvel IŞİD teröristlerinin rüşvet ve para karşılığında, YPG’li teröristler tarafından özgür bırakıldığını kaleme alarak, YPG’nin IŞİD ile olan iş birliğini gün ışığına çıkarmıştı.

EL HOL KAMPINDA PARA VE RÜŞVET ÇARKI

IŞİD’li esir teröristler, AB ve ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile bağlantısını gizlemek üzere üst seviye Amerikalı bir generalin isteği üzerine 2015’te isimlerini SDF olarak değiştiren PKK/YPG denetiminde olan El Hol kampı üzere kamplarda tutuluyor.

10 BİN DOLAR VE DAHA FAZLASI

Dünya Aramiler (Süryaniler) Konseyi’nin (“WCA”) bu kampta çalışan ve güvenlikleri açısından kimlikleri saklı tutulan kaynakları bulunuyor. Bu kaynaklar oradaki Suriyeli IŞİD mahkûmlarının kişi başı en az 1.800 dolara hür bırakılırken yabancıların 10.000 dolar ve daha fazlasını ödediği bilgisini edindiler; bu bölgede ortalama bir ailenin geçim masraflarının yaklaşık ayda 200 dolar olduğunu belirtmekte yarar var.

“RIZA OLMADAN FİRAR EDEMEZLER”

Mülakatlarda ve makalelerde yayımlanan, yaygın ancak denetim edilmemiş görüş, IŞİD mahkûmlarının, PKK/YPG’nin kaynaklarının yetersizliği nedeniyle fark edilmeden kaçabildikleri formunda. Fakat WCA’nın kamp içindeki kaynaklarına nazaran, Kürt güvenlik güçlerinin haberi yahut isteği olmaksızın fark edilmeyen bir firar kelam konusu olamaz.

Bir kaynak şunları söylüyor: “Sıkı güvenlik tedbirleri ve gözetleme kameraları kaçmanın imkânsız olmasını temin ediyor. Kaçtığını bildiklerimiz firar etmesine müsaade verilenler; boş çadırları kaçmalarının sonraki sabahı gardiyanlar tarafından gözlerimizin önünde alınıp götürüldü. Bu tıpkı vakitte komşuları tarafından da teyit ediliyor. Hatta kamptan çıkış yolu buradaki herkes tarafından çok âlâ biliniyor.”

Bir öteki kaynak ise şunu soruyor: “Eğer IŞİD, YPG’nin hakikat bir halde tez ettiği üzere önemli bir tehdit oluşturuyorsa, o vakit neden yüzlerce savaşçısını, eşlerini ve çocuklarını özgür bırakıyorlar? Öldürmeyi misyon edinmiş bu travma geçirmiş teröristlerin Suriye’de serbestçe dolaşmaları, komşu ülkelere gitmeleri yahut YPG’yi destekleyen Batılı ülkelere ulaşmaları bir güvenlik riski oluşturmuyor mu?”

“KAÇMALARINA NEDEN MÜSAADE VERİLİYOR?”

WCA garip bir biçimde şeffaflık olmamasını sorguluyor. Kaçanların hepsi biliniyor mu, kayıtlı mı ve izleniyor mu? Kurbanlar için adaletin yerini bulması; radikalleşmenin azaltılması ve topluma tekrar entegre olma ve IŞİD’ın bayrağını ve zehirli ideolojisini sürdürme, IŞİD’i tekrar kurmalarını ve Suriye içinde ve dışında hücumlar düzenlemelerini sağlama yüksek riski gözetilmeksizin IŞİD mahkûmlarının “kaçmasına” neden müsaade veriliyor?

“ROMANTİK VE YANILTICI”

PYD/YPG’nin IŞİD ile “gizli anlaşmalar” müzakere ettikleri gerçeği BBC tarafından teyit edildi. 2015’te YPG, IŞİD’i, bu köyleri IŞİD’den kurtarmak, sonra ilhak ve işgal etmek maksadıyla, Habur Nehri’ndeki Tel Goran üzere Hristiyan köylerine saldırmaya kışkırttı. Ayrıyeten Arami Hristiyanları ortasında, şiddet kullanan ve komünist PYD/YPG’nin böl ve yönet taktikleriyle küçük bir küme Arami kuklaya, Rojova’da demokratik bir toplum romantik ve aldatıcı öyküsünü yaymak üzere ödeme yaptıkları da çok âlâ biliniyor. Örneğin YPG’nin akranı olan “Süryani Askeri Konseyi”nin (MFS) %90’ından fazlası, sonuçta MFS’yi denetim eden PYD/YPG tarafından toplanan Hristiyan olmayan Araplardan ve eski IŞİD savaşçılarından oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir