12 ay ödemesiz kredi kararı açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmaları kapsamında hazırlanan yeni finansman paketinin ayrıntıları aşikâr oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ait dayanaklar sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırma ve olası doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunmasının öngörüldüğü bildirildi.

Hazırlanan finansman paketi kapsamında kişi başına 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkanı sunulacak, finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı karşılanacak.

Ayrıca, Hazine dayanaklı kefalet sistemi de (KGF) kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun şartlarda finansmana erişimi sağlanacak.

Hazine dayanaklı kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranını bu paket özelinde yüzde 7’den yüzde 9’a çıkacak.

“Kentsel dönüşümde yeni bir periyoda giriyoruz”

Bakan Kurum, yayımladığı bildirisinde, “Kentsel dönüşümde yeni bir periyoda giriyoruz. Süreci hızlandıracak adımı Hazine ve Maliye Bakanlığımızla attık. Kredide limiti 600 binden 1 milyon 250 bine çıkardık. 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkânı tanıyoruz.” sözlerini kullandı.

Bakan Kurum ayrıyeten, Hazine dayanaklı kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun şartlarda finansmana erişiminin sağlandığı takviyesi de yayımladığı bildiriyle toplumsal medya hesabından duyurdu.

Bakan Kurum bu iletisinde da “Kentsel dönüşüm yapacak müteahhitlere de birinci defa teşvik veriyoruz. 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkânı getiriyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir