Dolmabahçe Sarayı’nda dolandırıcılık soruşturması

Dolmabahçe Sarayı’nda bilet kopyalayarak dolandırıcılık yapıldığına ait ihbar üzerine kamera kayıtlarını inceleyen Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı, gişe vazifelileri Erkan Y. (42) ve Ünzüle G.’yi (50) savcılığa şikayet etti. Tezleri reddeden şüpheliler hakkında 31 yıl 6 aya kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Sabah’ta yer alan habere nazaran iki gişe görevlisinin sarayda bulunan seyahat bileti satış gişesinde yepyeni olarak basılmış biletlerin sistematik olarak kopyasını ürettikleri ortaya çıktı.

İddiaya nazaran ürettikleri biletleri ziyaretçilere satan gişe vazifelileri, elde ettikleri bilet paralarını zimmetlerine geçirdi. Düzmece bilet sistemini ticarete döken Erkan Y., 18 bin lira kazanırken Ünzüle G. ise 3 bin lira yarar elde etti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturmada tabir veren kuşkulu Erkan Y., çalıştığı sistemin sağlıklı olmadığını ve yazıcının vakit zaman arıza yapmasından kaynaklı aksaklıklar yaşandığını aktarırken kamera kayıtlarının izlettirilmesi üzerine ise kopya biletleri ürettiklerini, akşam kasayı kapattıklarında açık çıkması üzerine bu açığı biletleri satarak kapattıklarını ileri sürdü.
Şüpheli Ünzüle G., savunmasında, kasalarının kayda bedel bir açık vermediğini ve Erkan Y. ile ortalarında para bağlantısı olmadığını söz etti.

Savcı şüphelilerin “zimmet” cürmünden başka ayrı 31 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir